عملیات امداد دز زمان بروز حادثه

جلسه هماهنگی برگزاری دوره آموزش عملیات امداد در زمان بروز حادثه به میزبانی شرکت تعاونی توسع خدمات خودرو رفاه ایرانیان مورخ 17/03/1391 د رمحل هتل هویزه (سالن نرگس) برگزار گردید.

فقدان کلیت ساختاری و سازمانی امدادگران خودرو، ارتباط ضعیف درون سازمانی در صحنه عملیات ،ناکافی بودن نقصان در ساختار برنامه ریزی یکپارچه برای امدادگران خودرو و فقدان و خلاء دانش متقن و به دست امده بر اساس تجربه، از ضروریات تشکیل دوره آموزش عملیات امداد در زمان بروز حادثه بود .

در اغاز جلسه و پس از تلاوت قران کریم ،جناب اقای قدیمی (معاون آموزش شرکت تعاونی توسعه خدماتت خودرو رفاه ایرانیان ) ضمن خیر مقدم به حاضرین، موضوع و محوریت جلسه را مطرح نمودند .

در این نشست، جناب اقای برنجی ( مدیر عامل شرکت توسعه خدمات خودرو رفاه ایرانیان ) با تاکیید بر ضرورت آموزش ، تسریع خدمات امداد رسانی،کاهش خسارات جانی، الی و هماهنگی بین بخشهای مختلف، افزایش ایمنی ، بالا بردن توانایی امداد رسانی و توانایی برخورد با مصدوم ، به مساله کنترل ترافیک و اقدامات اساسی در خصوص روانسازی ترافیک اشاره نمودند .

وی ضمن اشاره به دسته بندی صحنه حادثه و بخش بندی حضور امدادگران (پلیس راهور، امدادو نجات، اورژانس، اتش نشانی و امداد فنی خودرو و ...)اظهار داشت: " به دلیل برخی مشکلات در مدیریت صحنه حادثه، از سازمانها و نهادها دعوت به عمل امده تا جهت ارئه خدمات امدادی و همچنین جلوگیری از حوادث ثانویه تبادل نظر صورت پذیرد .در همین خصوص گذراندن دوره آموزشی کمکهای اولیه و سایر آموزشهای امدادگران خودرو می تواند اقدام اصولی و اساسی در این مسیر بشمار اید .

مدیر عامل شرکت تعاونی توسعه خدمات خودرو رفاه ایرانیان با اشاره به همکاری با سازمانها ذیربط اظهار نمود :"به منظور مشارکت در خصوص برگزاری دوره آموزشی مذکور در راستای کاهش  خسارات ، اسیبها و جلوگیری از تصادف ثانویه پس از بروز حادثه اولیه، از سازمانهای مرتبط خصوصا سازمان حمل و نقل ترافیک شهر داری تهران دعوت به همکاری شده است ."

برنجی سپس به ارزیابی نحوه ارائه خدمات امدادی در ایران در مقایسه با سایر کشورها پرداخت وگفت :" مدیریت عملیات امداد در زمان بروز حادثه ، کاربری هماهنگ و نظام مند می باشد . در این بین استفاده صحیح از منابع فنی ،مکانیکی و انسانی است که منجر به کاهش میزان فشار حاصل از تصادف ، توسعه سطح ایمنی رانندگان و حادثه دیدگان ،افزایش ایمنی و حرکت مطمئن رانندگان و تسریع در خدمات امداد رسانی خواهد شد ."

وی در پایان صحبتهای خود از راهنمایی ورانندگی تهران بزرگ ، سازمان حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران ، سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای ، اداره کل حمل ونقل پایانه ای استان تهران ، ستاد فعالیت سازمانهای مردم نهاد شورای شهر ، اورژانس تهران، جمعیت هلال احمر، اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان تهران و سایر سازمانهای که جهت برگزاری دوره آموزشی، امادگی خود را اعلام نمودند ، تشکر وقدردانی نمود .

در ادامه این نشست ، جناب سرهنگ جهانی (معاونت آموزش پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ) با بیان اینکه راهنمایی و رانندگی اقداماتی در خصوص آموزشهای مدیریتی از قبیل ترافیک ، سد معبر شدن راهها ، بروز حادثه های ثانویه پس از بروز حادثه اولیه ، نا اگاهی مردم در امر اجرای ائیین نامه راهنمایی ورانندگی ، دیر رسیدن امدادگران در صحنه حادثه و... اهمیت امداد رسانی بعد از بروز حادثه امری بسیار حائز اهمیت تلقی می کردد ."

وی با اشاره به اهمیت قانون رسیدگی به تخلفات رانندگان ، فعالیت مراکز فوریتهای پزشکی و جمعیت هلال احمر و سایر دستگاه های ذیربط در صحنه حادثه و نیز مدیریت ماورین راهنمایی ورانندگی در انتقال مجروحان و کشته شدگان به مراکز درمانی ، با محوریت قرار دادن فعالیت آموزشی شرکت تعاونی توسعه خدمات خودرو رفاه ایرانیان بیان نمود :"تعامل رفاه ایرانیان با سازمانها و نهادهای ذیربط باعث کاهش ضایعات، خسارت و عوارض پس از بروز حادثه خواهد شد ."

در ادامه جناب اقای مهندس رحیمی (کارشناس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ) با مهم قلمداد کردن امداد رسانی خودرو بیان داشت:" یک امدادگر فنی از طریق حمل و جابجایی خودرو های اسیب دیده باعث کاهش بیش از 80 درصد ترافیک می گردد. با توجه به حضور امدادگران فنی در جاده ها، سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای ، امدادگران فنی خودرو را موظف می نماید که دارای گواهینامه  فنی وحرف ای حمل ویدک انواع خودرو ها باشند . همچنین گذراندن دوره کمکهای اولیه پزشکی و دوره آموزشی عملیات امداد در زمان بروز حادثه جهت تسریع در خدمات امدادی از ضروریات یک امداد رسانی بشمار می رود که امدادگران باید این دوره ها را طی نمایند ."

وی در ادامه افزود :" با توجه به برگزاری این دوره آموزشی برای اولین بار در کشور ، سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای جهت دوره آموزشی مذکور امادگی خود را اعلام نموده است .

در ادامه جناب اقای فیروزیان (کارشناس اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران )اظهار داشت :"در سازمان فنی و حرفه ای دوره های فنی خودرو و نیز بخشی از خدمات اورژانس و اتش نشانی (اطفاء حریق)برگزار می گردد که وجود مربیانی از مراکز اورژانس ، سازمان اتش نشانی و امداد ونجات در دوره آموزشی فوق قطعاً نتیجه بهتری را به همراه خواهد داشت. در این خصوص اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران امادگی خود را جهت برگزاری این دوره و ارائه مدرک معتبر از سازمان فنی و حرفه ای اعلام می نماید .

جناب اقای دکتر حقی (معاون آموزش مرکز اورژانس تهران) با بیان اینکه اورژانس، آموزشهای کمکهای اولیه به شهروندان را در دستور کار خود دارد ، تاکید نمود :" این مرکز جهت گسترش آموزشهای امداد پزشکی، کمکهای اولیه و ... امادگی هر گونه همکاری جهت بر پایی هر په بهتر این دوره آموزشی را دارا می باشد .

جنای اقای مهندس صادقی ( کارشناس سازمان حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران) بابیا اینکه سازمان مربوطه در نظر دارد فراخوانی عمومی برای شرکتها ، اشخاص حقیقی و حقوقی که در بحث امداد رسانی خودرو فعالیت می نمایند ، داشته باشد، بیان داشت :" پس از ارائه اطلاعات و ایجاد شرایط تبیین شده ، شرکتها به دوره آموزشی مذکور معرفی می گردند . با توجه به نیاز جامعه جهت ارائه خدمات امدادی با کیفیت بهتر ،ا ین سازمان امادگی خود را در خصوص اجرای این دوره آموزشی اعلام می کند ."

در ادامه جناب اقای مهندس غفاری (مدیریت ایمنی و ترافیک اداره کل حمل ونقل و پایانه های استان تهران ) با بیان اینکه در سنوات گذشته بسیاری از شرکتهای امدادی مدعی ساماندهی مرکز امداد خودرو بوده اند . گفت :" افدامات انها بیشتر جنبه تبلیغاتی و شعار گونه داشته است . در واقع شرکت تعاونی توسعه خدمات خودرو رفاه ایرانیان برای اولین بار بعنوان یک مجموعه خصوصی فعالیت آموزشی مذکور را به انجام می رساند ."

وی با تاکید به لزوم تداوم دوره آموزشی و تشریح اهداف ان، امادگی اداره کل حمل ونقل و پایانه های استان تهران را جهت اطلاع رسانی از طریق بیلبرد ها در سطح جاده ها در خصوص این دوره آموزشی اعلام نمود .

در ادامه پس از بحث و تبادل نظر موارد ذیل مصوب گردید :

  • مقرر شد سازمانها در بخشهای آموزشی مربیان مربوطه را معرفی و سر فصل های درسی را ارائه نمایند .
  • مقرر شد در برابر توافقات بعمل امده با ستاد فعالیت سازمانهای مردم  نهاد شورای شهر تهران، یکی از مکانهای دوره آموزشی در ستاد برگزار گردد .
  • مقرر شد سازمانها و نهادها در صورت تمایل افراد مجموعه خود را جهت شرکت در دوره آموزشی مذکور معرفی نمایند .
  • مقرر شد دوره آموزشی مذکور برای اولین با ر بصورت ازمایشی در استان تهران و به صورت رایگان برگزار گردد .
  • مقرر گردید شرکت تعاونی توسعه خدمات خودرو رفاه ایرانیان با نظارت و مشارکت سازمانها و نهاد های مربوطه و ارائه گواهی از سازمان آموزش فنی وحرفه ای دوره آموزشی عملیات امداد در زمان بروز حادثه را برگزار نمایند .
  • مقرر شد سازمانها و نهادهای مربوطه آموزشی مذکور را به طریق مختلف اطلاع رسانی نمایند .